| Manufacturer Part Number: | SS10P6-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P6-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P6-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P6-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P6-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P6-M3/87A is new and unused, you can buy SS10P6-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P6-M3/87A.
| DMC261050R | TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 | DMC261050R.pdf | |
| BC847BTT1 | TRANS NPN 45V 0.1A SC75-3 | BC847BTT1.pdf | |
| 8N3DV85FC-0002CDI | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0002CDI.pdf | |
| LFXP2-40E-6FN672C | IC FPGA 540 I/O 672FBGA | LFXP2-40E-6FN672C.pdf | |
| XC4005XL-1VQ100C | IC FPGA 77 I/O 100VQFP | XC4005XL-1VQ100C.pdf | |
| OPA2300AIDGST | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 10-VSSOP | OPA2300AIDGST.pdf | |
| OPA4277UA/2K5 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | OPA4277UA/2K5.pdf | |
| TSM102AIDG4 | Amplifier, Comparator, Reference IC Power Management 16-SOIC | TSM102AIDG4.pdf | |
| XC1701LPCG20C | IC PROM SERIAL 1K 20-PLCC | XC1701LPCG20C.pdf | |
| TC4425VPA | IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DIP | TC4425VPA.pdf | |
| MC16XSD200BFK | IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN | MC16XSD200BFK.pdf | |
| LT8311EFE#TRPBF | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 20-TSSOP-EP | LT8311EFE#TRPBF.pdf | |
| SC2450ISWTRT | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SO | SC2450ISWTRT.pdf | |
| LM317LCPWR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 100mA 8-TSSOP | LM317LCPWR.pdf | |
| ADP122ACPZ-2.0-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA 6-LFCSP-UD (2x2) | ADP122ACPZ-2.0-R7.pdf |