| Manufacturer Part Number: | SS10P6HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P6HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P6HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P6HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P6HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P6HM3/86A is new and unused, you can buy SS10P6HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P6HM3/86A.
| TZMC30-GS08 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC30-GS08.pdf | |
| ACZRC5357B-G | Zener Diode 20V 5W ±5% Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ACZRC5357B-G.pdf | |
| 1PMT5956AE3/TR7 | Zener Diode 200V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5956AE3/TR7.pdf | |
| ADC12038CIWMX/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-SOIC | ADC12038CIWMX/NOPB.pdf | |
| DS1267-050 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 14-PDIP | DS1267-050.pdf | |
| MAX314CPE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-PDIP | MAX314CPE+.pdf | |
| MM74HC4051N | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-PDIP | MM74HC4051N.pdf | |
| MIC2070-1PCQS | USB Controller USB Interface 16-QSOP | MIC2070-1PCQS.pdf | |
| SI4210-D-GM | 4/4 Transceiver 32-QFN (5x5) | SI4210-D-GM.pdf | |
| CD74HC161M96G4 | IC SYNC BINARY COUNT 4BIT 16SOIC | CD74HC161M96G4.pdf | |
| AT34C02D-XHM-B | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT34C02D-XHM-B.pdf | |
| TEA1832LTS/1H | Converter Offline Flyback Topology 36kHz ~ 130kHz 6-TSOP | TEA1832LTS/1H.pdf | |
| LM4140BCM-1.0/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140BCM-1.0/NOPB.pdf |