| Manufacturer Part Number: | SS10PH45-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH45-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH45-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH45-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH45-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH45-M3/87A is new and unused, you can buy SS10PH45-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH45-M3/87A.
| CPT40080D | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 80V 200A Chassis Mount TO-244AB | CPT40080D.pdf | |
| S2JHE3_A/H | DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO214AA | S2JHE3_A/H.pdf | |
| CZRU52C39-HF | Zener Diode 39V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRU52C39-HF.pdf | |
| BM63363S-VC | Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600V 10A 25-DIP Module | BM63363S-VC.pdf | |
| TN5415A | TRANS PNP 200V 0.1A TO-226 | TN5415A.pdf | |
| IRL1104STRLPBF | MOSFET N-CH 40V 104A D2PAK | IRL1104STRLPBF.pdf | |
| MAX1109EUB+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX1109EUB+T.pdf | |
| AD5324ARMZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5324ARMZ.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-172E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-172E1.pdf | |
| P5010NXN1TNB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 1 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5010NXN1TNB.pdf | |
| TLV320AIC24KIPFB | Voice-Band Interface 16 b Serial 48-TQFP (7x7) | TLV320AIC24KIPFB.pdf | |
| INA155UA | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | INA155UA.pdf | |
| MT49H8M36SJ-25 IT:B TR | IC RLDRAM 288MBIT FBGA | MT49H8M36SJ-25 IT:B TR.pdf | |
| UC3844D8TR | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology Up to 500kHz 8-SOIC | UC3844D8TR.pdf | |
| TLVH431BCDBVT | Shunt Voltage Reference IC 18V ±0.5% 70mA SC-74A, SOT-753 | TLVH431BCDBVT.pdf |