| Manufacturer Part Number: | SS10PH45HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH45HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH45HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH45HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH45HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH45HM3/86A is new and unused, you can buy SS10PH45HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH45HM3/86A.
| GL34D-E3/98 | DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 | GL34D-E3/98.pdf | |
| PI6C49016ZDIE | IC CLOCK GENERATOR TQFN | PI6C49016ZDIE.pdf | |
| PI49FCT32807SE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 133MHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | PI49FCT32807SE.pdf | |
| DS1267BE-010+T/R | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 20-TSSOP | DS1267BE-010+T/R.pdf | |
| STM32L053R8T6 | ARM® Cortex®-M0+ STM32 L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32L053R8T6.pdf | |
| 74AHC240BQ,115 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74AHC240BQ,115.pdf | |
| 7140SA55J | IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC | 7140SA55J.pdf | |
| UCC3913D | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | UCC3913D.pdf | |
| MCP112-315E/TO | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | MCP112-315E/TO.pdf |