| Manufacturer Part Number: | SS10PH9-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH9-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH9-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH9-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH9-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH9-M3/87A is new and unused, you can buy SS10PH9-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH9-M3/87A.
| MMSZ5251C-G3-18 | Zener Diode 22V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5251C-G3-18.pdf | |
| PUMH2,115 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMH2,115.pdf | |
| LTC2488IDE#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 14-DFN (4x3) | LTC2488IDE#TRPBF.pdf | |
| MKL25Z128VLK4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL2 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MKL25Z128VLK4.pdf | |
| PIC16C62A-04E/SP | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SPDIP | PIC16C62A-04E/SP.pdf | |
| MC68HC908QY1CP | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-DIP | MC68HC908QY1CP.pdf | |
| KXPC823VR81B2T | PowerPC Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 81MHz 256-PBGA (23x23) | KXPC823VR81B2T.pdf | |
| HA5023IBZ | IC OPAMP DUAL 125MHZ VIDEO 8SOIC | HA5023IBZ.pdf | |
| SY100E131JI-TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC | SY100E131JI-TR.pdf | |
| 74CBTLV3244BQ,115 | Bus Switch 4 x 1:1 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74CBTLV3244BQ,115.pdf | |
| S29GL512S12TFIV20 | IC FLASH 512MBIT 120NS 56TSOP | S29GL512S12TFIV20.pdf | |
| IS42S32800B-7TL | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 86TSOP | IS42S32800B-7TL.pdf | |
| DS3065WP-100IND+ | IC NVSRAM 8MBIT 100NS 34PCM | DS3065WP-100IND+.pdf | |
| AT17LV010A-10JC | IC CONFIG SEEPROM 1M 3.3V 20PLCC | AT17LV010A-10JC.pdf | |
| LM3430SD | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Up (Boost) PWM Dimming 12-WSON (3x3) | LM3430SD.pdf |