| Manufacturer Part Number: | SS10PH9HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH9HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH9HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH9HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH9HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH9HM3/86A is new and unused, you can buy SS10PH9HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH9HM3/86A.
| BZT55C3V9-GS08 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55C3V9-GS08.pdf | |
| HUFA75545S3S | MOSFET N-CH 80V 75A D2PAK | HUFA75545S3S.pdf | |
| 8N3Q001FG-0023CDI | Clock Oscillator IC 707.3527MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0023CDI.pdf | |
| MAX5487ETE+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3) | MAX5487ETE+.pdf | |
| XCV150-5FG256C | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XCV150-5FG256C.pdf | |
| DSPIC30F2012T-20I/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | DSPIC30F2012T-20I/ML.pdf | |
| DS2003TMT/NOPB | 6/0 Driver 16-SOIC | DS2003TMT/NOPB.pdf | |
| AD8604DRU | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | AD8604DRU.pdf | |
| 74CBTLV3862PGG | Bus Switch 10 x 1:1 24-TSSOP | 74CBTLV3862PGG.pdf | |
| TPS77833PWP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 750mA 20-HTSSOP | TPS77833PWP.pdf |