| Manufacturer Part Number: | SS12P2L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P2L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P2L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P2L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P2L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P2L-M3/87A is new and unused, you can buy SS12P2L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P2L-M3/87A.
| 3EZ9.1D/TR12 | Zener Diode 9.1V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ9.1D/TR12.pdf | |
| T72H0835B4DN | SCR 800V 550A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H0835B4DN.pdf | |
| CP591X-2N2907A-CT20 | TRANS PNP 1=20PCS | CP591X-2N2907A-CT20.pdf | |
| MRF6V2300NBR5 | RF Mosfet LDMOS 50V 900mA 220MHz 25.5dB 300W TO-272 WB-4 | MRF6V2300NBR5.pdf | |
| ADS6443IRGCR | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS6443IRGCR.pdf | |
| M2GL005S-1VF400 | IC FPGA 169 I/O 400VFBGA | M2GL005S-1VF400.pdf | |
| XS1-U6A-64-FB96-C5 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 6-Core 500MIPS 64KB (16K x 32) SRAM 96-FBGA (10x10) | XS1-U6A-64-FB96-C5.pdf | |
| PIC24F04KL101T-I/MQ | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 20-QFN (5x5) | PIC24F04KL101T-I/MQ.pdf | |
| FSA3341UMX | Cell Phones, Digital Cameras, Media Players Interface 16-UMLP (1.8x2.6) | FSA3341UMX.pdf | |
| MAX4294EUD+ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4294EUD+.pdf | |
| AD8337BCPZ-WP | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 8-LFCSP-VD (3x3) | AD8337BCPZ-WP.pdf | |
| SY100EL07ZI | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-SOIC | SY100EL07ZI.pdf | |
| S-8254AAFFT-TB-G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AAFFT-TB-G.pdf | |
| MC13892DJVKR2 | Battery Management, Display (LED Drivers), Handheld/Mobile Devices, Power Supply PMIC 139-PBGA (7x7) | MC13892DJVKR2.pdf | |
| MAX6725AKASHD3+T | Supervisor Open Drain, Open Drain 3 Channel SOT-23-8 | MAX6725AKASHD3+T.pdf |