| Manufacturer Part Number: | SS12P2LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P2LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P2LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P2LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P2LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P2LHM3/87A is new and unused, you can buy SS12P2LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P2LHM3/87A.
| SMZJ3792AHE3/52 | Zener Diode 13V 1.5W ±10% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3792AHE3/52.pdf | |
| 8N3SV76BC-0120CDI8 | VCXO IC 166.6667MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0120CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0023CDI.pdf | |
| M4A3-64/32-7VNC | IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP | M4A3-64/32-7VNC.pdf | |
| MAX14661ETI+ | 1 Circuit IC Switch 16:2 8 Ohm 28-TQFN (4x4) | MAX14661ETI+.pdf | |
| UCC3751NG4 | Telecom IC Ring Generator Controller 16-PDIP | UCC3751NG4.pdf | |
| TDA7233D013TR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SO | TDA7233D013TR.pdf | |
| 74AUP1G34GW,125 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-TSSOP | 74AUP1G34GW,125.pdf | |
| CD74AC244SM96 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | CD74AC244SM96.pdf | |
| MC74AC139N | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-DIP | MC74AC139N.pdf | |
| AT24CM02-SSHD-B | EEPROM 2MB I2C 2WIRE 8SOIC | AT24CM02-SSHD-B.pdf | |
| CY7C1041G30-10BAJXE | IC SRAM 4MB 10NS 48BGA | CY7C1041G30-10BAJXE.pdf | |
| ADM6348-45ARTZ-R7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ADM6348-45ARTZ-R7.pdf | |
| LM1086ISX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 15 V 1.5A DDPAK/TO-263-3 | LM1086ISX-ADJ/NOPB.pdf |