| Manufacturer Part Number: | SS12P3L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P3L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P3L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P3L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P3L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P3L-M3/87A is new and unused, you can buy SS12P3L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P3L-M3/87A.
| MMBD3004S-7 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 300V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD3004S-7.pdf | |
| 1PMT4135CE3/TR13 | Zener Diode 100V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4135CE3/TR13.pdf | |
| SFT1345-H | MOSFET P-CH 100V 11A TP | SFT1345-H.pdf | |
| 8N3DV85BC-0152CDI8 | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0152CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-1028CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1028CDI8.pdf | |
| MX7535KN+ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PDIP | MX7535KN+.pdf | |
| EPM7032QC44-12 | IC CPLD 32MC 12NS 44QFP | EPM7032QC44-12.pdf | |
| XC2V1000-6FGG456C | IC FPGA 324 I/O 456FBGA | XC2V1000-6FGG456C.pdf | |
| ATMEGA2561-16MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 256KB (128K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA2561-16MU.pdf | |
| PIC12CE519-04/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 8-SOIJ | PIC12CE519-04/SM.pdf | |
| MAX9517ATC+T | IC STD-DEF VID FILT AMP 12TQFN | MAX9517ATC+T.pdf | |
| HEF4023BT,653 | NAND Gate IC 3 Channel 14-SO | HEF4023BT,653.pdf | |
| CY7C09379V-12AC | IC SRAM 576KBIT 12NS 100TQFP | CY7C09379V-12AC.pdf | |
| CAT28C64BGI-90T | IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC | CAT28C64BGI-90T.pdf | |
| S-8338ABFB-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8338ABFB-P8T1G.pdf |