| Manufacturer Part Number: | SS12P3LHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P3LHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P3LHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P3LHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P3LHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P3LHM3/86A is new and unused, you can buy SS12P3LHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P3LHM3/86A.
| PMEG4010ER,115 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123W | PMEG4010ER,115.pdf | |
| 1N4056 | Diode Standard 1000V (1kV) 275A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | 1N4056.pdf | |
| BZX55F2V7-TAP | Zener Diode 2.7V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | BZX55F2V7-TAP.pdf | |
| BZW03D68-TAP | Zener Diode 68V 1.85W ±10% Through Hole SOD-64 | BZW03D68-TAP.pdf | |
| JANTX1N4102D-1 | Zener Diode 8.7V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4102D-1.pdf | |
| T707083064BY | SCR 800V 475A Standard Recovery Stud Mount T-70 | T707083064BY.pdf | |
| FL6L52060L | MOSFET P-CH 20V 2A MINI6-F1 | FL6L52060L.pdf | |
| MSP430FE423IPM | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8.4MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430FE423IPM.pdf | |
| MAX4548EAX+T | IC CROSSPOINT SWITCH TRPL 36SSOP | MAX4548EAX+T.pdf | |
| SI5110-G-BC | 1/1 Transceiver Full SONET/SDH 99-CBGA (11x11) | SI5110-G-BC.pdf | |
| 74ACT534SC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74ACT534SC.pdf | |
| STK14C88-NF45TR | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC | STK14C88-NF45TR.pdf | |
| IS25WD040-JVLE-TR | IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSOP | IS25WD040-JVLE-TR.pdf | |
| ML4800CS | PFC IC Average Current 76kHz 16-SOIC | ML4800CS.pdf | |
| S-1701S3015-M5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-23-5 | S-1701S3015-M5T1G.pdf |