| Manufacturer Part Number: | SS12P3LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P3LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P3LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P3LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P3LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P3LHM3/87A is new and unused, you can buy SS12P3LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P3LHM3/87A.
| CBRHDSH2-40 TR13 | RECT BRIDGE 2A 40V 4HD DIP | CBRHDSH2-40 TR13.pdf | |
| VS-30ETH06FP-F3 | Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-220FP | VS-30ETH06FP-F3.pdf | |
| 1N4768A | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4768A.pdf | |
| MCC501-18IO2 | SCR Module 1800V Series Connection - All SCRs Chassis Mount WC-501 | MCC501-18IO2.pdf | |
| SI4500BDY-T1-E3 | MOSFET N/P-CH 20V 6.6A 8SOIC | SI4500BDY-T1-E3.pdf | |
| LM1971MX/NOPB | IC AUDIO ATTENUATOR DIG 8-SOIC | LM1971MX/NOPB.pdf | |
| ADF4106SRU-EP | IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16TSSOP | ADF4106SRU-EP.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-333E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-333E1.pdf | |
| TS120PLTR | Telecom IC Relay Switch 8-Flatpack | TS120PLTR.pdf | |
| SN74LVCZ245ANE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74LVCZ245ANE4.pdf | |
| MC10EP51MNTAG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8DFN | MC10EP51MNTAG.pdf | |
| DM74ALS08MX | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | DM74ALS08MX.pdf | |
| LTC2922IF#TRPBF | Power Supply Controller Five Power Supply Monitor 20-TSSOP | LTC2922IF#TRPBF.pdf | |
| LTC3851AMPMSE#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-MSOP-EP | LTC3851AMPMSE#PBF.pdf | |
| ADP1711AUJZ-1.8-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA TSOT-5 | ADP1711AUJZ-1.8-R7.pdf |