| Manufacturer Part Number: | SS12P4CHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P4CHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P4CHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P4CHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P4CHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P4CHM3/86A is new and unused, you can buy SS12P4CHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P4CHM3/86A.
| DTC314TKT146 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 | DTC314TKT146.pdf | |
| FDB10AN06A0 | MOSFET N-CH 60V 75A TO-263AB | FDB10AN06A0.pdf | |
| 8N4DV85EC-0121CDI | VCXO IC 180MHz, 180MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0121CDI.pdf | |
| 8N4QV01KG-0040CDI | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0040CDI.pdf | |
| PIC16LF1455-E/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1455-E/SL.pdf | |
| LTC2846IG#PBF | 3/3 Transceiver Full Multiprotocol 36-SSOP | LTC2846IG#PBF.pdf | |
| LM324N/PB | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-DIP | LM324N/PB.pdf | |
| XC7SET02GV,125 | NOR Gate IC 1 Channel 5-TSOP | XC7SET02GV,125.pdf | |
| CY7C1615KV18-300BZXI | IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA | CY7C1615KV18-300BZXI.pdf | |
| BQ20Z70PW-V110 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 20-TSSOP | BQ20Z70PW-V110.pdf | |
| S-80943CLMC-G7DT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80943CLMC-G7DT2U.pdf | |
| MAX6865UK23D5S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK23D5S+T.pdf | |
| TPS542951PWPR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 2 Output 2A, 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS542951PWPR.pdf | |
| MIC4680-3.3BM-TR | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MIC4680-3.3BM-TR.pdf | |
| MIC5318-2.8YD5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA TSOT-23-5 | MIC5318-2.8YD5-TR.pdf |