| Manufacturer Part Number: | SS12P4CHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P4CHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P4CHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P4CHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P4CHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P4CHM3/87A is new and unused, you can buy SS12P4CHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P4CHM3/87A.
| CUS551V30,H3F | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA USC | CUS551V30,H3F.pdf | |
| SL13HE3_A/I | DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A DO214AC | SL13HE3_A/I.pdf | |
| SE70PDHM3_A/H | Diode Standard 200V 2.9A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SE70PDHM3_A/H.pdf | |
| CZRER52C3V9 | Zener Diode 3.9V 150mW ±5% Surface Mount 0503 (1308 Metric) | CZRER52C3V9.pdf | |
| 1PMT5950C/TR13 | Zener Diode 110V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5950C/TR13.pdf | |
| SMBG4743/TR13 | Zener Diode 13V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4743/TR13.pdf | |
| BUK768R1-100E,118 | MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK | BUK768R1-100E,118.pdf | |
| MC9S08SH8CTG | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-TSSOP | MC9S08SH8CTG.pdf | |
| Z86D990PZ008SC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | Z86D990PZ008SC.pdf | |
| P89C60X2BA/00,512 | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | P89C60X2BA/00,512.pdf | |
| M38127M8-198SP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 6.3MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM | M38127M8-198SP#U0.pdf | |
| M2S005S-TQG144I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 144-TQFP (20x20) | M2S005S-TQG144I.pdf | |
| ADG211AKRZ-REEL7 | 4 Circuit IC Switch 1:1 115 Ohm 16-SO | ADG211AKRZ-REEL7.pdf | |
| LT1674IN#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | LT1674IN#PBF.pdf | |
| 74AHC573PW-Q100J | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | 74AHC573PW-Q100J.pdf |