| Manufacturer Part Number: | SS15P3S-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 15A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS15P3S-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS15P3S-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS15P3S-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS15P3S-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS15P3S-M3/86A is new and unused, you can buy SS15P3S-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS15P3S-M3/86A.
| GP1M016A060FH | MOSFET N-CH 600V 16A TO220F | GP1M016A060FH.pdf | |
| STGW30M65DF2 | IGBT Trench Field Stop 650V 60A 258W Through Hole TO-247 | STGW30M65DF2.pdf | |
| TLV5639CDWRG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC | TLV5639CDWRG4.pdf | |
| 73S8010C-IL/F | Set-Top Boxes Interface 28-SOIC | 73S8010C-IL/F.pdf | |
| NLX2G17CMUTCG | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-UDFN (1x1) | NLX2G17CMUTCG.pdf | |
| 74ACT109MTC | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP | 74ACT109MTC.pdf | |
| SLA7052M | Unipolar Motor Driver NMOS Parallel 18-SIP | SLA7052M.pdf | |
| PQ1CY1032ZPH | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable ±1.26V 1 Output 3.5A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | PQ1CY1032ZPH.pdf | |
| MC78LC33NTRG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA 5-TSOP | MC78LC33NTRG.pdf |