| Manufacturer Part Number: | SS1P3-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-E3/84A is new and unused, you can buy SS1P3-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-E3/84A.
| STTH60L06TV2 | Diode Array 2 Independent Standard 600V 40A Chassis Mount ISOTOP | STTH60L06TV2.pdf | |
| BYW29EX-200,127 | DIODE GEN PURP 200V 8A TO220F | BYW29EX-200,127.pdf | |
| MA4P506-131 | RF Diode PIN - Single 500V Die | MA4P506-131.pdf | |
| CDLL4764 | Zener Diode 100V ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL4764.pdf | |
| 9LPRS355BGLFT | IC CLK SYNTHESIZER CK505 64TSSOP | 9LPRS355BGLFT.pdf | |
| CDC3RL02YFPR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 52MHz 8-XFBGA, DSBGA | CDC3RL02YFPR.pdf | |
| RX-8035LC:B3 PURE SN | Real Time Clock (RTC) IC Time Event Recorder I²C, 2-Wire Serial 12-TFSOJ (0.094", 2.40mm Width) | RX-8035LC:B3 PURE SN.pdf | |
| ADS1110A5IDBVR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | ADS1110A5IDBVR.pdf | |
| LTC2635CMSE-LMO8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635CMSE-LMO8#TRPBF.pdf | |
| LTC2634HUD-LMX12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-LMX12#TRPBF.pdf | |
| TP3070V-G/63 | PCM, Filter Interface PCM Audio Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | TP3070V-G/63.pdf | |
| LM224DTBG | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | LM224DTBG.pdf | |
| 709289L7PF8 | IC SRAM 1MBIT 7.5NS 100TQFP | 709289L7PF8.pdf | |
| TOP256PN | Converter Offline Flyback Topology 66kHz DIP-8C | TOP256PN.pdf | |
| XC6121C631ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C631ER-G.pdf |