| Manufacturer Part Number: | SS1P3-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-E3/85A is new and unused, you can buy SS1P3-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-E3/85A.
| SS2FL4HM3/I | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO-219AB | SS2FL4HM3/I.pdf | |
| 1SMB5947BT3G | Zener Diode 82V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5947BT3G.pdf | |
| 1EZ200D5E3/TR12 | Zener Diode 200V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ200D5E3/TR12.pdf | |
| TIP32C-BP | TRANS PNP 100V 3A TO-220 | TIP32C-BP.pdf | |
| MK1574-01SILF | IC PLL FRAME RATE COMM 16-SOIC | MK1574-01SILF.pdf | |
| 8N4QV01LG-1098CDI8 | VCXO IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-1098CDI8.pdf | |
| AD7825BRUZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Pipelined 24-TSSOP | AD7825BRUZ.pdf | |
| MX7226KN | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-PDIP | MX7226KN.pdf | |
| ISPLSI 2032VE-180LT44I | IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP | ISPLSI 2032VE-180LT44I.pdf | |
| PIC32MX664F128H-I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX664F128H-I/PT.pdf | |
| PIC18F448T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F448T-I/PT.pdf | |
| T1040NSN7PQB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ T1 4 Core, 64-Bit 1.4GHz 780-FCPBGA (23x23) | T1040NSN7PQB.pdf | |
| S29JL032J70TFI023 | IC FLASH MEM 32MBIT R/W 48TSOP | S29JL032J70TFI023.pdf | |
| RT8064ZSP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | RT8064ZSP.pdf | |
| TLV70728PDQNT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 4-X2SON (1x1) | TLV70728PDQNT.pdf |