| Manufacturer Part Number: | SS1P3-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 1A 30V DO-220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P3-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-M3/85A.
| UF4006-G | DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 | UF4006-G.pdf | |
| 1N4736A_T50R | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4736A_T50R.pdf | |
| IRFB4110GPBF | MOSFET N-CH 100V 120A TO220AB | IRFB4110GPBF.pdf | |
| 8N3DV85EC-0139CDI8 | VCXO IC 170MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0139CDI8.pdf | |
| 8N4SV75KC-0161CDI | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0161CDI.pdf | |
| AD5695RARUZ-RL7 | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5695RARUZ-RL7.pdf | |
| A40MX02-3PQ100I | IC FPGA 57 I/O 100QFP | A40MX02-3PQ100I.pdf | |
| EP4SGX530HH35C4ES | IC FPGA 564 I/O 1152HBGA | EP4SGX530HH35C4ES.pdf | |
| ATSAML22N16A-CFUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L22N Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-VFBGA | ATSAML22N16A-CFUT.pdf | |
| PIC24HJ128GP310A-E/PF | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24HJ128GP310A-E/PF.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9060 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9060.pdf | |
| UPSD3234A-40U6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH | UPSD3234A-40U6.pdf | |
| LM3S2919-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2919-IQC50-A2.pdf | |
| MPC8308VMADD | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 473-MAPBGA (19x19) | MPC8308VMADD.pdf | |
| CD74HC4016PWR | 4 Circuit IC Switch 1:1 170 Ohm 14-TSSOP | CD74HC4016PWR.pdf |