| Manufacturer Part Number: | SS1P3L-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3L-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3L-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3L-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3L-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3L-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P3L-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3L-M3/85A.
| MA3J741D0L | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 30mA (DC) Surface Mount SC-85 | MA3J741D0L.pdf | |
| FR40JR05 | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 40A Chassis, Stud Mount DO-5 | FR40JR05.pdf | |
| STE145N65M5 | MOSFET N-CH 650V 143A ISOTOP | STE145N65M5.pdf | |
| IPI11N60C3AAKSA2 | MOSFET N-CH I2PAK | IPI11N60C3AAKSA2.pdf | |
| MC68LC302PU16CT | M68000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 8/16-Bit 16MHz 100-LQFP (14x14) | MC68LC302PU16CT.pdf | |
| ATF22V10C-10JU | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 10ns 28-PLCC (11.51x11.51) | ATF22V10C-10JU.pdf | |
| TL28L92FR | IC DUAL UNIV ASYNC RCPT/TX 44QFP | TL28L92FR.pdf | |
| AD8007ARZ-RL | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8007ARZ-RL.pdf | |
| CD74HCT40105E | IC FIFO REGISTER 4X16 16DIP | CD74HCT40105E.pdf | |
| LH5164AN-10L | IC SRAM 64KBIT 100NS 28SOP | LH5164AN-10L.pdf | |
| ISL6612CBZ-TR5214 | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC | ISL6612CBZ-TR5214.pdf | |
| S-8520F28MC-BNNT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520F28MC-BNNT2U.pdf | |
| ISL95210HRZ-T | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.6V 1 Output 10A 32-VFQFN Exposed Pad | ISL95210HRZ-T.pdf |