| Manufacturer Part Number: | SS1P3LHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3LHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3LHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3LHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3LHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3LHE3/84A is new and unused, you can buy SS1P3LHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3LHE3/84A.
| ZMM5261B-7 | Zener Diode 47V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | ZMM5261B-7.pdf | |
| ZMY75-GS08 | Zener Diode 75V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY75-GS08.pdf | |
| CDLL987B | DIODE ZENER | CDLL987B.pdf | |
| JAN1N4470US | Zener Diode 16V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JAN1N4470US.pdf | |
| SMBT 3906 E6767 | TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 | SMBT 3906 E6767.pdf | |
| 2SK2916(F) | MOSFET N-CH 500V 14A TO-3PN | 2SK2916(F).pdf | |
| 87952AYI-147LFT | IC CLK MULT/ZD BUFFER 32-LQFP | 87952AYI-147LFT.pdf | |
| 8N4SV75AC-0121CDI8 | VCXO IC 180MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0121CDI8.pdf | |
| 8N4SV75AC-0080CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0080CDI.pdf | |
| DAC7578SPW | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP | DAC7578SPW.pdf | |
| PIC16F1615-E/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F1615-E/SL.pdf | |
| MT9171ANR1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 24-SSOP | MT9171ANR1.pdf | |
| MAX4027EUD+T | IC AMP VIDEO MUX 2CH 14-TSSOP | MAX4027EUD+T.pdf | |
| AT28C64B-15TU | IC EEPROM 64KBIT 150NS 28TSOP | AT28C64B-15TU.pdf | |
| LNK305PN | Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 66kHz DIP-8B | LNK305PN.pdf |