| Manufacturer Part Number: | SS1P3LHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3LHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3LHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3LHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3LHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3LHM3/84A is new and unused, you can buy SS1P3LHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3LHM3/84A.
| SF4006-TR | DIODE AVAL 1A 800V SOD-57 | SF4006-TR.pdf | |
| IRAMS06UP60A-2 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 6A PCB Module | IRAMS06UP60A-2.pdf | |
| EMT1DXV6T1G | TRANS 2PNP 60V 0.1A SOT563 | EMT1DXV6T1G.pdf | |
| 2SA1577T106Q | TRANS PNP 32V 0.5A SOT-323 | 2SA1577T106Q.pdf | |
| PSMN5R2-60YLX | MOSFET N-CH 60V LFPAK56 | PSMN5R2-60YLX.pdf | |
| LTC6930IDCB-7.37#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 7.3728MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LTC6930IDCB-7.37#TRMPBF.pdf | |
| Z86E0412HEC1866 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0412HEC1866.pdf | |
| OPA2354AIDDAR | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO PowerPad | OPA2354AIDDAR.pdf | |
| SN74HC574PWE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74HC574PWE4.pdf | |
| 74LVC1G32GW,125 | OR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74LVC1G32GW,125.pdf | |
| CY7C1019CV33-12VC | IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ | CY7C1019CV33-12VC.pdf | |
| AT25128-10UI-1.8 | IC EEPROM 128KBIT 2.1MHZ 8DBGA | AT25128-10UI-1.8.pdf | |
| S-80829CLPF-B6OTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80829CLPF-B6OTFU.pdf | |
| AZ431LBKTR-G1 | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 100mA SC-74A, SOT-753 | AZ431LBKTR-G1.pdf |