| Manufacturer Part Number: | SS1P4-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 70pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4-M3/84A is new and unused, you can buy SS1P4-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4-M3/84A.
| MBD54DWT1G | Diode Array 2 Independent Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | MBD54DWT1G.pdf | |
| BZV90-C6V2,115 | Zener Diode 6.2V 1.5W ±5% Surface Mount SOT-223 | BZV90-C6V2,115.pdf | |
| DFLZ8V2Q-7 | Zener Diode 8.2V 1W ±2.5% Surface Mount PowerDI™ 123 | DFLZ8V2Q-7.pdf | |
| 1PMT5918B/TR7 | Zener Diode 5.1V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5918B/TR7.pdf | |
| MJD112TF | TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK | MJD112TF.pdf | |
| BC32840BU | TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 | BC32840BU.pdf | |
| BF420,116 | TRANS NPN 300V 0.05A SOT54 | BF420,116.pdf | |
| NP100P04PDG-E1-AY | MOSFET P-CH 40V 100A TO-263 | NP100P04PDG-E1-AY.pdf | |
| DS1100Z-125/T&R | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 125ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100Z-125/T&R.pdf | |
| EPM7160SLC84-10 | IC CPLD 160MC 10NS 84PLCC | EPM7160SLC84-10.pdf | |
| MSP430G2402IPW20 | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | MSP430G2402IPW20.pdf | |
| M37481M8T-071FP#X1 | 740 740/748x Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 44-QFP (10x10) | M37481M8T-071FP#X1.pdf | |
| AT97SC3204-X2A16-20 | IC CRYPTO TPM LPC 28TSSOP | AT97SC3204-X2A16-20.pdf | |
| XOMAP3515BCUS | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC OMAP-35xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 423-FCBGA (16x16) | XOMAP3515BCUS.pdf | |
| LTC6253CMS#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | LTC6253CMS#TRPBF.pdf |