| Manufacturer Part Number: | SS1P4-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 70pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P4-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4-M3/85A.
| 1N458ATR | DIODE GEN PURP 150V 500MA DO35 | 1N458ATR.pdf | |
| SMBG4762AE3/TR13 | Zener Diode 82V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4762AE3/TR13.pdf | |
| BCR 119F E6327 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 | BCR 119F E6327.pdf | |
| TN5325K1-G | MOSFET N-CH 250V SOT23-3 | TN5325K1-G.pdf | |
| PMV60EN,215 | MOSFET N-CH 30V 4.7A SOT-23 | PMV60EN,215.pdf | |
| IRF1607 | MOSFET N-CH 75V 142A TO-220AB | IRF1607.pdf | |
| 8N4SV76AC-0108CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0108CDI.pdf | |
| AD7147ACPZ-REEL | Capacitance-to-Digital Converter 16 bit 250k SPI 24-LFCSP-WQ (4x4) | AD7147ACPZ-REEL.pdf | |
| MX7575KCWN+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 18-SOIC | MX7575KCWN+.pdf | |
| PIC16C711-04I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C711-04I/P.pdf | |
| PIC24EP256MC202-E/SP | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24EP256MC202-E/SP.pdf | |
| DF2328VTE25APV | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 120-TQFP (14x14) | DF2328VTE25APV.pdf | |
| HIN208ECBZ-T | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SOIC | HIN208ECBZ-T.pdf | |
| SN74CB3Q3125PWG4 | Bus Switch 1 x 1:1 14-TSSOP | SN74CB3Q3125PWG4.pdf | |
| 25LC128-E/P | IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8DIP | 25LC128-E/P.pdf |