| Manufacturer Part Number: | SS1P4L-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4L-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4L-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4L-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4L-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4L-M3/84A is new and unused, you can buy SS1P4L-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4L-M3/84A.
| 1N5945P/TR8 | Zener Diode 68V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5945P/TR8.pdf | |
| APTC80DSK15T3G | MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 | APTC80DSK15T3G.pdf | |
| IRL3714ZS | MOSFET N-CH 20V 36A D2PAK | IRL3714ZS.pdf | |
| 8N4DV85KC-0125CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 672.16271MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0125CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0109CDI | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 155.52MHz, 100MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0109CDI.pdf | |
| MSC7110VM800 | IC DSP PROCESSOR 16BIT 400MAPBGA | MSC7110VM800.pdf | |
| EFM8LB11F32E-B-QSOP24 | CIP-51 8051 Laser Bee Microcontroller IC 8-Bit 72MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QSOP | EFM8LB11F32E-B-QSOP24.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9137 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9137.pdf | |
| XEF224-1024-FB324-I40 | XCore XEF Microcontroller IC 32-Bit 24-Core 4000MIPS 2MB (2M x 8) FLASH 324-FBGA (15x15) | XEF224-1024-FB324-I40.pdf | |
| SP490CN-L/TR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SP490CN-L/TR.pdf | |
| PSB 21473 F V1.3 | Telecom IC CODEC P-TQFP-144 | PSB 21473 F V1.3.pdf | |
| OPA2832IDGKR | IC OPAMP DUAL FIXED-GAIN 8VSSOP | OPA2832IDGKR.pdf | |
| 72245LB15TFI8 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 64QFP | 72245LB15TFI8.pdf | |
| DM74ALS20AMX | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | DM74ALS20AMX.pdf | |
| TPS63011YFFR | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Programmable 2.8V, 3.3V 1 Output 2A (Switch) 20-UFBGA, DSBGA | TPS63011YFFR.pdf |