| Manufacturer Part Number: | SS1P4L-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4L-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4L-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4L-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4L-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4L-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P4L-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4L-M3/85A.
| JANTX2N2218AL | TRANS NPN 50V 0.8A TO5 | JANTX2N2218AL.pdf | |
| SI4668DY-T1-E3 | MOSFET N-CH 25V 16.2A 8-SOIC | SI4668DY-T1-E3.pdf | |
| NVMFS5C646NLWFT3G | MOSFET N-CH 60V 20A SO8FL | NVMFS5C646NLWFT3G.pdf | |
| IXFJ26N50P3 | MOSFET N-CH 500V 14A TO220 | IXFJ26N50P3.pdf | |
| NTR4171PT3G | MOSFET P-CH 30V 2.2A SOT23-3 | NTR4171PT3G.pdf | |
| P3P2043BG-08SR | IC CLK GEN EMI MODULATOR 8-SOIC | P3P2043BG-08SR.pdf | |
| 8N3SV75LC-0034CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0034CDI8.pdf | |
| 8N4DV85LC-0039CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0039CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0100CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 195.3125MHz, 200.717MHz, 203.768MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0100CDI8.pdf | |
| TLC5615CDG4 | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | TLC5615CDG4.pdf | |
| ADSP-BF561SBBZ500 | IC PROCESSOR 500MHZ 297BGA | ADSP-BF561SBBZ500.pdf | |
| EP3C16E144C8 | IC FPGA 84 I/O 144EQFP | EP3C16E144C8.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-622E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-622E1.pdf | |
| DF2623FA20JV | H8S/2600 H8® H8S/2600 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x14) | DF2623FA20JV.pdf | |
| LS102MASE7EHA | ARM1136JF-S Microprocessor IC QorlQ LS1 2 Core, 32-Bit 650MHz 448-PBGA w/Heat Spreader (23x23) | LS102MASE7EHA.pdf |