| Manufacturer Part Number: | SS1P4LHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4LHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4LHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4LHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4LHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4LHM3/85A is new and unused, you can buy SS1P4LHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4LHM3/85A.
| MMSZ4705-E3-18 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4705-E3-18.pdf | |
| NB6L11MMNR2G | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 4GHz 16-VFQFN Exposed Pad | NB6L11MMNR2G.pdf | |
| TC850ILW | 15 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Dual Slope 44-PLCC (16.59x16.59) | TC850ILW.pdf | |
| LMV721IDCKT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV721IDCKT.pdf | |
| SN74HC00QDRG4Q1 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HC00QDRG4Q1.pdf | |
| 74LVC2T45DC,125 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 420Mbps 8-VSSOP | 74LVC2T45DC,125.pdf | |
| M24C64-RDW6TP | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP | M24C64-RDW6TP.pdf | |
| P9028-0NBGI | Wireless Power Receiver PMIC 36-WLCSP (3.1x2.9) | P9028-0NBGI.pdf | |
| NB677GQ-Z | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 500kHz 14-VFQFN Exposed Pad | NB677GQ-Z.pdf |