| Manufacturer Part Number: | SS1P5L-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P5L-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P5L-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P5L-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P5L-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P5L-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P5L-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P5L-M3/85A.
| GSD2004WS-G3-18 | DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD323 | GSD2004WS-G3-18.pdf | |
| DZ23C6V8-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 6.8V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C6V8-E3-08.pdf | |
| DMG1023UV-7 | MOSFET 2P-CH 20V 1.03A SOT563 | DMG1023UV-7.pdf | |
| APTC60TDUM35PG | MOSFET 6N-CH 600V 72A SP6-P | APTC60TDUM35PG.pdf | |
| SI5325C-C-GM | IC UP-PROG CLK MULTIPLIER 36-QFN | SI5325C-C-GM.pdf | |
| TMS320C6748EZCED4E | IC FIXED-POINT DSP 361NFBFA | TMS320C6748EZCED4E.pdf | |
| 5SGXMA7K1F40I2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA7K1F40I2N.pdf | |
| ISL81485IBZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL81485IBZ-T.pdf | |
| TVP5150AM1PBSG4 | Video Decoder IC Cell Phones, PDA, Players 32-TQFP (5x5) | TVP5150AM1PBSG4.pdf | |
| MC10H174FNG | Multiplexer 2 x 4:1 20-PLCC (9x9) | MC10H174FNG.pdf | |
| IDT709199L9PF8 | IC SRAM 1.125MBIT 9NS 100TQFP | IDT709199L9PF8.pdf | |
| NCV7608DWR2G | IC DVR LO/HI SIDE 8CH 28-SOIC | NCV7608DWR2G.pdf | |
| AUIPS2052GTR | IC SW IPS 2CH LOW SIDE 8SOIC | AUIPS2052GTR.pdf | |
| BTS54040LBAAUMA1 | IC PWR SWITCH HISIDE PG-TSON-24 | BTS54040LBAAUMA1.pdf | |
| TLV70536YFPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 200mA 4-DSBGA (0.8x0.8) | TLV70536YFPR.pdf |