| Manufacturer Part Number: | SS1P5LHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P5LHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P5LHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P5LHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P5LHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P5LHE3/84A is new and unused, you can buy SS1P5LHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P5LHE3/84A.
| SBR10U200CTB-13 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 200V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBR10U200CTB-13.pdf | |
| S5GC-13-F | DIODE GEN PURP 400V 5A SMC | S5GC-13-F.pdf | |
| MMBZ5233BS-7 | Zener Diode Array 2 Independent 6V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5233BS-7.pdf | |
| SN761662DBTRG4 | IC DIGITAL TV TUNER 38-TSSOP | SN761662DBTRG4.pdf | |
| DM74ALS169BMX | IC COUNTER 4BIT UP/DOWN 16SOIC | DM74ALS169BMX.pdf | |
| SN74HCT573NSRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74HCT573NSRE4.pdf | |
| AN8001FHK-V | IC LCD VOLTAGE GRADATION TQFP048 | AN8001FHK-V.pdf | |
| AP130-25WL-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SC-59-3 | AP130-25WL-7.pdf | |
| CS8321YT3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA TO-220AB | CS8321YT3.pdf | |
| MIC2212-PNBML TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 2.85V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2212-PNBML TR.pdf |