| Manufacturer Part Number: | SS1P5LHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P5LHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P5LHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P5LHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P5LHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P5LHM3/84A is new and unused, you can buy SS1P5LHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P5LHM3/84A.
| DTC114YEBTL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3F | DTC114YEBTL.pdf | |
| IRLML5103TRPBF | MOSFET P-CH 30V 760MA SOT-23 | IRLML5103TRPBF.pdf | |
| SI7392DP-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 9A PPAK SO-8 | SI7392DP-T1-E3.pdf | |
| LMX2541SQ2380E/NOPB | IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36WQFN | LMX2541SQ2380E/NOPB.pdf | |
| 8N4DV85LC-0093CDI | VCXO IC 737.28MHz, 737.28MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0093CDI.pdf | |
| MAX1286EKA+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR SOT-23-8 | MAX1286EKA+T.pdf | |
| X9455YV24IZ-2.7 | Digital Potentiometer 2.8k Ohm 2 Circuit 256 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 24-TSSOP | X9455YV24IZ-2.7.pdf | |
| TMS320DM6467CCUTV | IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA | TMS320DM6467CCUTV.pdf | |
| MCP6292-E/MS | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6292-E/MS.pdf | |
| SY88803VKC | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88803VKC.pdf | |
| 74ABT574CSC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74ABT574CSC.pdf | |
| SN74ACT1284NSR | IC 7BIT BUS INTERFC 3ST 20SO | SN74ACT1284NSR.pdf | |
| DS1270Y-70IND# | IC NVSRAM 16MBIT 70NS 36EDIP | DS1270Y-70IND#.pdf | |
| XC6123E737MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E737MR-G.pdf | |
| MAX16047ACB+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 12 Channel 64-TQFP-EP (10x10) | MAX16047ACB+.pdf |