| Manufacturer Part Number: | SS1P5LHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P5LHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P5LHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P5LHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P5LHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P5LHM3/85A is new and unused, you can buy SS1P5LHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P5LHM3/85A.
| DSR8F600 | DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC | DSR8F600.pdf | |
| DZ2406800L | Zener Diode 6.8V 2W ±5% Surface Mount TMiniP2-F2-B | DZ2406800L.pdf | |
| MMSZ5246B-G3-08 | Zener Diode 16V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5246B-G3-08.pdf | |
| BZD27C62P-M-08 | Zener Diode 62V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C62P-M-08.pdf | |
| HMC988LP3E | IC CLK DIVIDER 16-QFN | HMC988LP3E.pdf | |
| M4A3-64/32-10VNC | IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP | M4A3-64/32-10VNC.pdf | |
| EP3SL150F1152I4 | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SL150F1152I4.pdf | |
| BU7262NUX-TR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail VSON008X2030 | BU7262NUX-TR.pdf | |
| CY74FCT823ATSOCTG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | CY74FCT823ATSOCTG4.pdf | |
| SN74AHCT132D | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74AHCT132D.pdf | |
| CD74AC280M | Parity Generator 9-Bit 14-SOIC | CD74AC280M.pdf | |
| 74AHCT138BQ,115 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74AHCT138BQ,115.pdf | |
| SN74HCT139PWRE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TSSOP | SN74HCT139PWRE4.pdf | |
| MT41K1G8TRF-107:E TR | IC DDR3 SDRAM 8GBIT 933MHZ TFBGA | MT41K1G8TRF-107:E TR.pdf | |
| BQ2040SN-D111 | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 16-SOIC | BQ2040SN-D111.pdf |