| Manufacturer Part Number: | SS2PH6-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH6-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH6-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH6-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH6-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH6-M3/85A is new and unused, you can buy SS2PH6-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH6-M3/85A.
| 80CNQ040SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 40A Surface Mount PRM2-SL | 80CNQ040SL.pdf | |
| BAT54A_D87Z | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT54A_D87Z.pdf | |
| SSA33L-E3/5AT | DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AC | SSA33L-E3/5AT.pdf | |
| VF20150S-M3/4W | Diode Schottky 150V 20A Through Hole ITO-220AB | VF20150S-M3/4W.pdf | |
| BZX79-B7V5,143 | Zener Diode 7.5V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B7V5,143.pdf | |
| BC817SUE6327HTSA1 | TRANS NPN 45V 0.5A SC-74 | BC817SUE6327HTSA1.pdf | |
| APTM20DHM20TG | MOSFET 2N-CH 200V 89A SP4 | APTM20DHM20TG.pdf | |
| DS17885SN-5 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 8KB Parallel 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS17885SN-5.pdf | |
| TMS320C6455DZTZ | IC DSP FIXED-POINT 697FCBGA | TMS320C6455DZTZ.pdf | |
| A3PE600-1FGG484I | IC FPGA 270 I/O 484FBGA | A3PE600-1FGG484I.pdf | |
| ISL54213IRTZ-T | IC USB SWITCH DUAL SPDT 10TDFN | ISL54213IRTZ-T.pdf | |
| SN74AUP1G97YEPR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUP1G97YEPR.pdf | |
| MCP73871T-2CCI/ML | IC USB/AC BATT CHRGR W/PPM 20QFN | MCP73871T-2CCI/ML.pdf | |
| ADM6384YKS39D2Z-R7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | ADM6384YKS39D2Z-R7.pdf | |
| DS1238-10+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-PDIP | DS1238-10+.pdf |