| Manufacturer Part Number: | SS2PH6HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH6HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH6HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH6HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH6HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH6HM3/85A is new and unused, you can buy SS2PH6HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH6HM3/85A.
| HFA80NC40C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 85A (DC) Chassis Mount D-61-8 | HFA80NC40C.pdf | |
| RB075B40STL | DIODE SCHOTTKY 40V 5A CPD | RB075B40STL.pdf | |
| 1N6080 | DIODE GEN PURP 100V 2A AXIAL | 1N6080.pdf | |
| DHG60I600HA | Diode Standard 600V 60A Through Hole TO-247 (HA) | DHG60I600HA.pdf | |
| VS-60CPF06PBF | Diode Standard 600V 60A Through Hole TO-247AC | VS-60CPF06PBF.pdf | |
| 1PMT4624CE3/TR7 | Zener Diode 4.7V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4624CE3/TR7.pdf | |
| VWO85-16IO1 | SCR Module 1600V 59A 3-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | VWO85-16IO1.pdf | |
| NSBA114YDXV6T1 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBA114YDXV6T1.pdf | |
| BC550C,112 | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC550C,112.pdf | |
| LTC6992IS6-1#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 3.81Hz ~ 1MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6992IS6-1#TRPBF.pdf | |
| EP1K10TC144-1 | IC FPGA 92 I/O 144TQFP | EP1K10TC144-1.pdf | |
| MSP430F6638CY | MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH Diesale | MSP430F6638CY.pdf | |
| C8051F352R | 8051 C8051F35x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F352R.pdf | |
| MCP6401T-E/LT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | MCP6401T-E/LT.pdf | |
| BU4081BFV-E2 | AND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | BU4081BFV-E2.pdf |