| Manufacturer Part Number: | SS2PH9-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH9-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH9-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH9-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH9-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH9-M3/84A is new and unused, you can buy SS2PH9-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH9-M3/84A.
| BU1006A5S-M3/45 | RECTIFIER BRIDGE 600V 10A BU-5S | BU1006A5S-M3/45.pdf | |
| RS3KB-13-F | DIODE GEN PURP 800V 3A SMB | RS3KB-13-F.pdf | |
| RB531VM-30TE-17 | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA UMD2 | RB531VM-30TE-17.pdf | |
| PBLS1503Y,115 | TRANS NPN PREBIAS/PNP 6TSSOP | PBLS1503Y,115.pdf | |
| SY87701VHH-TR | IC CLOCK/DATA RECOVERY 32-TQFP | SY87701VHH-TR.pdf | |
| SL28SRC04BZCT | IC CLOCK 4PCIE GEN3 24TSSOP | SL28SRC04BZCT.pdf | |
| 8N3Q001LG-0005CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 625MHz, 644.5313MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0005CDI.pdf | |
| SDC1741-412 | R/D Converter 12 bit Parallel 32-DIP | SDC1741-412.pdf | |
| LFE3-150EA-6FN1156CTW | IC FPGA 586 I/O 1156FBGA | LFE3-150EA-6FN1156CTW.pdf | |
| Z8018216ASC | Z80180 Microprocessor IC ZIP™ 1 Core, 8-Bit 16MHz 100-VQFP (14x14) | Z8018216ASC.pdf | |
| PA78DK | Power Amplifier 1 Circuit 20-PSOP | PA78DK.pdf | |
| TLV2772QPWG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2772QPWG4.pdf | |
| MAX9510AUA+ | IC AMP VIDEO FILTER 8-UMAX | MAX9510AUA+.pdf | |
| AT49BV4096A-12TI | IC FLASH 4MBIT 120NS 48TSOP | AT49BV4096A-12TI.pdf | |
| XC6124C638ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C638ER-G.pdf |