| Manufacturer Part Number: | SS2PH9-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH9-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH9-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH9-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH9-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH9-M3/85A is new and unused, you can buy SS2PH9-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH9-M3/85A.
| CDLL5930D | Zener Diode 16V 1.25W ±1% Surface Mount DO-213AB | CDLL5930D.pdf | |
| WMS7101100P | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | WMS7101100P.pdf | |
| MAX5157AEPE | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-PDIP | MAX5157AEPE.pdf | |
| XC7A50T-L1CSG325I | IC FPGA 150 I/O 325CSBGA | XC7A50T-L1CSG325I.pdf | |
| 5SGXMA7N1F45C1N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXMA7N1F45C1N.pdf | |
| MIC2550ABML-TR | 1/1 Transceiver Half USB 2.0 16-MLF® (4x4) | MIC2550ABML-TR.pdf | |
| SN74LVU04ARGYRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-VQFN (3.5x3.5) | SN74LVU04ARGYRG4.pdf | |
| 74F675ASCX | IC REGISTER 16BIT SER/PAR 24SOIC | 74F675ASCX.pdf | |
| IS62WV5128BLL-55BI | IC SRAM 4MBIT 55NS 36MINIBGA | IS62WV5128BLL-55BI.pdf | |
| XC6123C433ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C433ER-G.pdf | |
| NCP803SN263T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 (TO-236) | NCP803SN263T1.pdf | |
| LM2586T-3.3/NOPB | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A (Switch) TO-220-7 (Formed Leads) | LM2586T-3.3/NOPB.pdf | |
| CS5173GDR8G | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.28V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | CS5173GDR8G.pdf | |
| S-1131B33UC-N4STFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-89-5 | S-1131B33UC-N4STFU.pdf |