| Manufacturer Part Number: | SS2PH9HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH9HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH9HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH9HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH9HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH9HE3/84A is new and unused, you can buy SS2PH9HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH9HE3/84A.
| VUO190-16NO7 | RECT BRIDGE 3PH 1600V PWS-E-1 | VUO190-16NO7.pdf | |
| 1N4737AUR | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | 1N4737AUR.pdf | |
| APTM100A46FT1G | MOSFET 2N-CH 1000V 19A SP1 | APTM100A46FT1G.pdf | |
| 8N4DV85BC-0043CDI | VCXO IC 496MHz, 496MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0043CDI.pdf | |
| X9268US24 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9268US24.pdf | |
| ISPLSI 2128VE-135LQ160 | IC CPLD 128MC 7.5NS 160QFP | ISPLSI 2128VE-135LQ160.pdf | |
| PIC16C65AT-10/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C65AT-10/L.pdf | |
| LM3S6938-EQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6938-EQC50-A2.pdf | |
| VSC3303XHV | IC CROSSPOINT SW 4X4 36-FCBGA | VSC3303XHV.pdf | |
| STK14C88-3NF45ITR | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC | STK14C88-3NF45ITR.pdf | |
| RNA51958BFP#H0 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | RNA51958BFP#H0.pdf | |
| TLV73325PDBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-23-5 | TLV73325PDBVT.pdf | |
| S-1135B12-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA SOT-23-5 | S-1135B12-U5T1G.pdf |