| Manufacturer Part Number: | SS3P3HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3HE3/84A is new and unused, you can buy SS3P3HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3HE3/84A.
| APT2X31D100J | Diode Array 2 Independent Standard 1000V (1kV) 28A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | APT2X31D100J.pdf | |
| KSE45H11 | TRANS PNP 80V 10A TO-220 | KSE45H11.pdf | |
| PIC24F08KA101-E/MQ | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-QFN (5x5) | PIC24F08KA101-E/MQ.pdf | |
| EL9200IL | IC AMP VCOM PROGRAMMABLE 12-DFN | EL9200IL.pdf | |
| SN74LVC244APWT | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVC244APWT.pdf | |
| 74LCX244MSA | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74LCX244MSA.pdf | |
| 72811L15PF8 | IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP | 72811L15PF8.pdf | |
| NL17SZ00XV5T2G | NAND Gate IC 1 Channel SOT-553 | NL17SZ00XV5T2G.pdf | |
| MC78M12ABDTG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA DPAK-3 | MC78M12ABDTG.pdf |