| Manufacturer Part Number: | SS3P3HM3J/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 3A 30V DO-220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3HM3J/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3HM3J/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3HM3J/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3HM3J/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3HM3J/84A is new and unused, you can buy SS3P3HM3J/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3HM3J/84A.
| CDBHD260-G | DIODE BRIDGE 2A 60V TO-269AA | CDBHD260-G.pdf | |
| FDN8601 | MOSFET N-CH 100V 2.7A 3SSOT | FDN8601.pdf | |
| NJW1508V-TE1 | IC PLL SYNTH W/I2C BUS 16-SSOP | NJW1508V-TE1.pdf | |
| 8N3Q001FG-1133CDI | Clock Oscillator IC 480MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1133CDI.pdf | |
| MAX1247BEEE+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1247BEEE+T.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP101-E/SS | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33FJ32GP101-E/SS.pdf | |
| MC908AZ60AMFUER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8.4MHz 60KB (60K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908AZ60AMFUER.pdf | |
| PCF8574AP,112 | I/O Expander 8 I²C 100kHz 16-DIP | PCF8574AP,112.pdf | |
| SN74HC153PWG4 | Multiplexer 2 x 4:1 16-TSSOP | SN74HC153PWG4.pdf | |
| IS61LF12836EC-7.5TQLI-TR | IC SRAM 4MB 7.5NS 100TQFP | IS61LF12836EC-7.5TQLI-TR.pdf | |
| LT4256-1CS8#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | LT4256-1CS8#TRPBF.pdf | |
| S-1142B33I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 6-HSOP | S-1142B33I-E6T1U.pdf | |
| MCP1726-3002E/MF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 1A 8-DFN-EP (3x3) | MCP1726-3002E/MF.pdf | |
| NE57811S/G,518 | - Converter, DDR Voltage Regulator IC 1 Output 5-SPAK | NE57811S/G,518.pdf |