| Manufacturer Part Number: | SS3P3L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3L-M3/86A is new and unused, you can buy SS3P3L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3L-M3/86A.
| MBRF12035 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 60A Chassis Mount TO-244AB | MBRF12035.pdf | |
| MUR480E | Diode Standard 800V 4A Through Hole DO-201AD | MUR480E.pdf | |
| 1N4758A-TAP | Zener Diode 56V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4758A-TAP.pdf | |
| APTGT75DDA60T3G | IGBT Module Trench Field Stop Dual Boost Chopper 600V 100A 250W Chassis Mount SP3 | APTGT75DDA60T3G.pdf | |
| 8N3SV75AC-0109CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0109CDI8.pdf | |
| MCP47FEB21A0T-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | MCP47FEB21A0T-E/ST.pdf | |
| MAX4533EAP+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 175 Ohm 20-SSOP | MAX4533EAP+T.pdf | |
| DS3253+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-TECSBGA (13x13) | DS3253+.pdf | |
| TPA2016D2RTJT | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 20-QFN (4x4) | TPA2016D2RTJT.pdf | |
| LC709203FQH-04TWG | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 8-VDFN (3x4) | LC709203FQH-04TWG.pdf | |
| MAX6347XR41-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6347XR41-T.pdf | |
| LTC6655CHMS8-1.25#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 5mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6655CHMS8-1.25#PBF.pdf | |
| MIC47050YML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.4 V ~ 2 V 500mA 6-MLF® (2x2) | MIC47050YML-TR.pdf | |
| MIC2800-GFMYML-TR | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) 2MHz 16-VFQFN, 16-MLF® | MIC2800-GFMYML-TR.pdf |