| Manufacturer Part Number: | SS3P3L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3L-M3/87A is new and unused, you can buy SS3P3L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3L-M3/87A.
| MURH7020 | Diode Standard 200V 70A Chassis Mount D-67 | MURH7020.pdf | |
| MMBZ5232B | Zener Diode 5.6V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5232B.pdf | |
| FQP6N50 | MOSFET N-CH 500V 5.5A TO-220 | FQP6N50.pdf | |
| XCV1600E-7FG1156I | IC FPGA 724 I/O 1156FBGA | XCV1600E-7FG1156I.pdf | |
| Z8F1232HJ020SG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH | Z8F1232HJ020SG.pdf | |
| NC7SZ14FHX | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 6-MicroPak2™ | NC7SZ14FHX.pdf | |
| MC74HC1G02DTT1 | NOR Gate IC 1 Channel 5-TSOP | MC74HC1G02DTT1.pdf | |
| AD536AJD | RMS to DC Converter 14-CDIP | AD536AJD.pdf |