| Manufacturer Part Number: | SS3P3LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P3LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3LHM3/87A.
| BYW99W-200 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Through Hole, Radial TO-247-3 | BYW99W-200.pdf | |
| AS4PJ-M3/87A | DIODE AVALANCHE 600V 2.4A TO277A | AS4PJ-M3/87A.pdf | |
| MMBFJ202 | JFET N-Channel 40V 900µA @ 20V 350mW Surface Mount SOT-23-3 | MMBFJ202.pdf | |
| 8N3SV75AC-0166CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0166CDI8.pdf | |
| 8N3SV76BC-0026CDI | VCXO IC 311.04MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0026CDI.pdf | |
| R5F101PLDFA#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x20) | R5F101PLDFA#V0.pdf | |
| Z86C0812PSCR50XF | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (2K x 8) ROM 18-DIP | Z86C0812PSCR50XF.pdf | |
| NLASTV4599DFT2G | 1 Circuit IC Switch 2:1 25 Ohm SC-88/SC70-6/SOT-363 | NLASTV4599DFT2G.pdf | |
| 74VHCT04AM | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | 74VHCT04AM.pdf | |
| MT48LC64M8A2P-75:C TR | IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC64M8A2P-75:C TR.pdf | |
| TSC428MJA/883B | IC DRIVER MOSFET COTS | TSC428MJA/883B.pdf | |
| TPS2113PW | OR Controller Source Selector Switch N-Channel 2:1 8-TSSOP | TPS2113PW.pdf | |
| LTC2911CDDB-1#TRMPBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 3 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2911CDDB-1#TRMPBF.pdf | |
| LM4132DMFX-2.5/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.4% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132DMFX-2.5/NOPB.pdf | |
| S-817A35ANB-CUYT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 50mA SC-82AB | S-817A35ANB-CUYT2U.pdf |