| Manufacturer Part Number: | SS3P4-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4-E3/85A is new and unused, you can buy SS3P4-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4-E3/85A.
| CMDZ5240B BK | Zener Diode 10V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5240B BK.pdf | |
| 2SD1781KT146Q | TRANS NPN 32V 0.8A SOT-346 | 2SD1781KT146Q.pdf | |
| VN10KN3-G-P002 | MOSFET N-CH 60V 310MA TO92-3 | VN10KN3-G-P002.pdf | |
| 5V41065PGG | IC CLK GEN SPRED SPECTRM 16TSSOP | 5V41065PGG.pdf | |
| 8N3DV85BC-0158CDI8 | VCXO IC 166.62875MHz, 166.62875MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0158CDI8.pdf | |
| 8N3SV76AC-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0110CDI8.pdf | |
| XC2C256-7CPG132I | IC CPLD 256MC 6.7NS 132CSBGA | XC2C256-7CPG132I.pdf | |
| LCMXO640C-4TN144I | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | LCMXO640C-4TN144I.pdf | |
| M1A3P250-PQ208I | IC FPGA 151 I/O 208QFP | M1A3P250-PQ208I.pdf | |
| ISL24201IRTZ-T13 | IC VCOM CALIBRATOR I2C 8TDFN | ISL24201IRTZ-T13.pdf | |
| AT27LV512A-15RI | IC OTP 512KBIT 150NS 28SOIC | AT27LV512A-15RI.pdf | |
| XC6121C717MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C717MR-G.pdf | |
| ISL21009DFB50ZR5314 | Series Voltage Reference IC ±0.16% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21009DFB50ZR5314.pdf | |
| BD33GC0MEFJ-ME2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 8-HTSOP-J | BD33GC0MEFJ-ME2.pdf | |
| SPX1585AT-L-3-3/TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 5A TO-263-3 | SPX1585AT-L-3-3/TR.pdf |