| Manufacturer Part Number: | SS3P4-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4-M3/85A is new and unused, you can buy SS3P4-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4-M3/85A.
| BZV55-C4V3,115 | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80C | BZV55-C4V3,115.pdf | |
| MAZD09100L | Zener Diode 9.1V 120mW ±6% Surface Mount SSSMini2-F2 | MAZD09100L.pdf | |
| 2PA1774RM,315 | TRANS PNP 40V 0.1A SC101 | 2PA1774RM,315.pdf | |
| HUFA75545P3 | MOSFET N-CH 80V 75A TO-220AB | HUFA75545P3.pdf | |
| NDD03N50Z-1G | MOSFET N-CH 500V 2.6A IPAK | NDD03N50Z-1G.pdf | |
| APT50GR120JD30 | IGBT Module NPT Single 1200V 84A 417W Chassis Mount SOT-227 | APT50GR120JD30.pdf | |
| 8N4SV75EC-0094CDI | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0094CDI.pdf | |
| LTC2364HMS-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2364HMS-16#PBF.pdf | |
| ISL22319UFU8Z-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 8-MSOP | ISL22319UFU8Z-TK.pdf | |
| MSC8157ESVT1000A | IC DSP 6-CORE DGTL 783FCBGA | MSC8157ESVT1000A.pdf | |
| SN65LBC182P | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN65LBC182P.pdf | |
| MAX4236AEUA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4236AEUA+T.pdf | |
| MAX9013EUA | Comparator with Latch Complementary, TTL 8-uMAX | MAX9013EUA.pdf | |
| SN74ALVC7805-25DLR | IC MEMORY FIFO 256X18 56-SSOP | SN74ALVC7805-25DLR.pdf | |
| SY100S355JZ | D-Type Transparent Latch 1 Channel 4:4 IC Standard 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100S355JZ.pdf |