| Manufacturer Part Number: | SS3P4HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4HE3/84A is new and unused, you can buy SS3P4HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4HE3/84A.
| VS-16TTS08STRRPBF | SCR 800V 16A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-16TTS08STRRPBF.pdf | |
| ICM7555IBAZ | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 1MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ICM7555IBAZ.pdf | |
| LTC2369IDE-18#PBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-DFN (4x3) | LTC2369IDE-18#PBF.pdf | |
| DAC104S085CISD | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-WSON (3x3) | DAC104S085CISD.pdf | |
| A3P600L-1FGG256I | IC FPGA 177 I/O 256FBGA | A3P600L-1FGG256I.pdf | |
| DSPIC33FJ32GS610-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ32GS610-I/PT.pdf | |
| ISL83699IV | 4 Circuit IC Switch 2:1 450 mOhm 16-TSSOP | ISL83699IV.pdf | |
| DG612DJ | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-PDIP | DG612DJ.pdf | |
| HFA1105IB96 | IC OPAMP CFA 330MHZ LP 8-SOIC | HFA1105IB96.pdf | |
| 25LC320A-E/ST | IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC320A-E/ST.pdf | |
| M27C1001-15C1 | IC OTP 1MBIT 150NS 32PLCC | M27C1001-15C1.pdf | |
| MT46H32M32LFJG-6 IT:A TR | IC LPDDR SDRAM 1GBIT 168BGA | MT46H32M32LFJG-6 IT:A TR.pdf | |
| BU97981GU-ZE2 | IC LCD DVR MULTIFUNCTION 64VBGA | BU97981GU-ZE2.pdf | |
| MIC5200-3.0BS | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-223 | MIC5200-3.0BS.pdf |