| Manufacturer Part Number: | SS3P4HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4HE3/85A is new and unused, you can buy SS3P4HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4HE3/85A.
| CMR5H-06 TR13 | DIODE HYPERFAST 600V 5A SMC | CMR5H-06 TR13.pdf | |
| CDLL3026A | Zener Diode 18V 1W ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL3026A.pdf | |
| CS60-12IO1 | SCR 1200V 75A Standard Recovery Through Hole PLUS247™-3 | CS60-12IO1.pdf | |
| A54SX32-BGG329I | IC FPGA 249 I/O 329BGA | A54SX32-BGG329I.pdf | |
| LM4863LQX | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 24-WQFN (4x5) | LM4863LQX.pdf | |
| AS7C4096A-15JCN | IC SRAM 512K X 8 36SOJ | AS7C4096A-15JCN.pdf | |
| MN1382QP | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel Mini 3P | MN1382QP.pdf | |
| TLV1117-18CDRJR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 800mA 8-SON Exposed Pad (4x4) | TLV1117-18CDRJR.pdf |