| Manufacturer Part Number: | SS3P4HM3J/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 3A 40V DO-220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4HM3J/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4HM3J/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4HM3J/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4HM3J/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4HM3J/84A is new and unused, you can buy SS3P4HM3J/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4HM3J/84A.
| MSRTA600100(A) | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1000V (1kV) 600A (DC) Chassis Mount 3-SMD Module | MSRTA600100(A).pdf | |
| 2N5547JTXL01 | JFET Through Hole TO-71 | 2N5547JTXL01.pdf | |
| 8N3SV76LC-0116CDI8 | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0116CDI8.pdf | |
| 8N4Q001KG-0099CDI | Clock Oscillator IC 187.5MHz, 250MHz, 287.5MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0099CDI.pdf | |
| LC4128V-5T128I | IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP | LC4128V-5T128I.pdf | |
| EFM32TG825F16-BGA48T | ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | EFM32TG825F16-BGA48T.pdf | |
| UPSD3212CV-24T6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 80KB (80K x 8) FLASH | UPSD3212CV-24T6.pdf | |
| DS232AR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | DS232AR.pdf | |
| LTC6079IDHC#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-DFN-EP (5x3) | LTC6079IDHC#PBF.pdf | |
| PA243DF | Power Amplifier 2 Circuit 24-PSOP | PA243DF.pdf | |
| N74F804D,602 | NAND Gate IC 6 Channel 20-SO | N74F804D,602.pdf | |
| MTFC32GJTED-4M IT | IC FLASH 256GBIT 169VFBGA | MTFC32GJTED-4M IT.pdf | |
| TS30012-M018QFNR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 16-VFQFN Exposed Pad | TS30012-M018QFNR.pdf | |
| MC7918CT | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -18V 1A TO-220AB | MC7918CT.pdf |