| Manufacturer Part Number: | SS3P4L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4L-M3/86A is new and unused, you can buy SS3P4L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4L-M3/86A.
| IDH16S60CAKSA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 600V 16A (DC) Through Hole PG-TO220-2 | IDH16S60CAKSA1.pdf | |
| SD845-T | Diode Schottky 45V 8A Through Hole DO-201AD | SD845-T.pdf | |
| 1N2818A | Zener Diode 20V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2818A.pdf | |
| TIP126 | TRANS PNP DARL 80V 5A TO-220 | TIP126.pdf | |
| CSD19505KTTT | MOSFET N-CH 80V 200A DDPAK-3 | CSD19505KTTT.pdf | |
| IRG5K30FF06Z | IGBT Module Three Phase Inverter 600V 60A 200W Chassis Mount EZIRPACK 1™ | IRG5K30FF06Z.pdf | |
| 8N3DV85KC-0075CDI8 | VCXO IC 150MHz, 75MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0075CDI8.pdf | |
| MAX19586ETN+TD | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 56-TQFN (8x8) | MAX19586ETN+TD.pdf | |
| AD5252BRU10-RL7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | AD5252BRU10-RL7.pdf | |
| PIC16LF18854T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16LF18854T-I/SS.pdf | |
| R5F21143SP#V0 | R8C R8C/1x/14 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21143SP#V0.pdf | |
| MC68HC908LB8CDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC68HC908LB8CDWE.pdf | |
| SN74ALS251DRG4 | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | SN74ALS251DRG4.pdf | |
| LTC1729CS8-8.4#TRPBF | IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC | LTC1729CS8-8.4#TRPBF.pdf | |
| MCP131-270E/TO | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | MCP131-270E/TO.pdf |