| Manufacturer Part Number: | SS3P4L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4L-M3/87A is new and unused, you can buy SS3P4L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4L-M3/87A.
| 8N4SV76LC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0023CDI.pdf | |
| A1460A-PQG160C | IC FPGA 131 I/O 160QFP | A1460A-PQG160C.pdf | |
| DSPIC33FJ64GS606-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ64GS606-I/PT.pdf | |
| PIC16C54C-04E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C54C-04E/P.pdf | |
| ADV7280WBCPZ-RL | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280WBCPZ-RL.pdf | |
| AD8616ARMZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8616ARMZ-REEL.pdf | |
| TLV2462QPWR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2462QPWR.pdf | |
| LMC6042IMX | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6042IMX.pdf | |
| MC74ACT14NG | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | MC74ACT14NG.pdf | |
| S29GL128P90FASS00 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128P90FASS00.pdf | |
| 7008L20PFGI8 | IC SRAM 512KBIT 20NS 100TQFP | 7008L20PFGI8.pdf | |
| AT93C56-10TI-1.8 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP | AT93C56-10TI-1.8.pdf | |
| REG1117G4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 13.5 V 800mA SOT-223-4 | REG1117G4.pdf | |
| LT3020EMS8#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.2 V ~ 9.5 V 100mA 8-MSOP | LT3020EMS8#TRPBF.pdf |