| Manufacturer Part Number: | SS3P4LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P4LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4LHM3/87A.
| CDLL6334 | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL6334.pdf | |
| C391PN | SCR 1800V 770A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C391PN.pdf | |
| KSA1013YTA | TRANS PNP 160V 1A TO-92L | KSA1013YTA.pdf | |
| SMUN5214T1G | TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 | SMUN5214T1G.pdf | |
| LC5256MV-5FN256I | IC CPLD 256MC 5NS 256FBGA | LC5256MV-5FN256I.pdf | |
| LM3S9L97-IBZ80-C1T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9L97-IBZ80-C1T.pdf | |
| PCI7610GHK | PCI CardBus Controller IEEE 1394-1995, 1394a-2000, Firewire™, i.Link™ PCI Interface 209-BGA MICROSTAR (16x16) | PCI7610GHK.pdf | |
| PI7C9X111SLBFDEX | PCI-to-PCI Bridge Interface 128-LQFP (14x14) | PI7C9X111SLBFDEX.pdf | |
| TS271ACD | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | TS271ACD.pdf | |
| SN74LVCZ240ADGVRE4 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TVSOP | SN74LVCZ240ADGVRE4.pdf | |
| IS42S83200D-7TL | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP | IS42S83200D-7TL.pdf | |
| NCP161BMX500TBG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 450mA 4-XDFN (1x1) | NCP161BMX500TBG.pdf | |
| MIC5399-MMYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V 300mA 8-TDFN (1.2x1.6) | MIC5399-MMYMT-TR.pdf | |
| LV59033M-TLM-H | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 8-MFP | LV59033M-TLM-H.pdf | |
| ISL6402AIRZ-T | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) 1.4MHz 28-VFQFN Exposed Pad | ISL6402AIRZ-T.pdf |