| Manufacturer Part Number: | SS3P5-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5-M3/84A is new and unused, you can buy SS3P5-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5-M3/84A.
| HSM550JE3/TR13 | Diode Schottky 50V 5A Surface Mount DO-214AB | HSM550JE3/TR13.pdf | |
| MMBD352LT1G | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 7V 225mW SOT-23-3 (TO-236) | MMBD352LT1G.pdf | |
| BZT55B4V3-GS18 | Zener Diode 4.3V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B4V3-GS18.pdf | |
| JAN1N4977DUS | Zener Diode 62V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4977DUS.pdf | |
| 2N5486_D27Z | RF Mosfet N-Channel JFET 15V 400MHz TO-92-3 | 2N5486_D27Z.pdf | |
| STGB10M65DF2 | IGBT Trench Field Stop 650V 20A 115W Surface Mount D2PAK | STGB10M65DF2.pdf | |
| CDC421106RGETG4 | IC CLOCK GENERATOR 100MHZ 24-QFN | CDC421106RGETG4.pdf | |
| ISL23318UFUZ-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 10-MSOP | ISL23318UFUZ-TK.pdf | |
| EPF6016AQC208-3N | IC FPGA 171 I/O 208QFP | EPF6016AQC208-3N.pdf | |
| SN74LV4053ADR | 3 Circuit IC Switch 2:1 75 Ohm 16-SOIC | SN74LV4053ADR.pdf | |
| MAX3244CAI+ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3244CAI+.pdf | |
| BU7242SFVM-TR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | BU7242SFVM-TR.pdf | |
| AT49BV320CT-70CI | IC FLASH 32MBIT 70NS 47CBGA | AT49BV320CT-70CI.pdf | |
| IDT70T3399S166DD | IC SRAM 2MBIT 166MHZ 144TQFP | IDT70T3399S166DD.pdf | |
| MAX638ACPA | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1.31V (5V) 1 Output 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX638ACPA.pdf |