| Manufacturer Part Number: | SS3P5-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5-M3/85A is new and unused, you can buy SS3P5-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5-M3/85A.
| KBP203G | DIODE BRIDGE 2A 200V 1PH KBP | KBP203G.pdf | |
| SMBZ5927B-E3/5B | Zener Diode 12V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMBZ5927B-E3/5B.pdf | |
| CDLL4698 | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | CDLL4698.pdf | |
| CDLL5534A | Zener Diode 14V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5534A.pdf | |
| KSE44H11 | TRANS NPN 80V 10A TO-220 | KSE44H11.pdf | |
| FDZ2554PZ | MOSFET 2P-CH 20V 6.5A BGA | FDZ2554PZ.pdf | |
| AD9634BCPZ-250 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9634BCPZ-250.pdf | |
| ADS8380IBRHPR | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-VQFN-EP (6x6) | ADS8380IBRHPR.pdf | |
| PIC24FJ64GB406T-I/MR | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC24FJ64GB406T-I/MR.pdf | |
| MB91213APMC-GS-203E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-203E1.pdf | |
| XS1-A12A-128-FB217-I8 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 12-Core 800MIPS 128KB (32K x 32) SRAM 217-FBGA (16x16) | XS1-A12A-128-FB217-I8.pdf | |
| 74ACT574PC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | 74ACT574PC.pdf | |
| MAX9370EUA+ | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-uMAX | MAX9370EUA+.pdf | |
| A6279ELW-T | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 75.5mA 24-SOIC W | A6279ELW-T.pdf | |
| MC33887APVWR2 | Motor Driver Power MOSFET Parallel 20-HSOP | MC33887APVWR2.pdf |