| Manufacturer Part Number: | SS3P5HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5HE3/84A is new and unused, you can buy SS3P5HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5HE3/84A.
| 1N4741AE3/TR13 | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4741AE3/TR13.pdf | |
| IXEL40N400 | IGBT 4000V 90A 380W Through Hole ISOPLUSi5-Pak™ | IXEL40N400.pdf | |
| ADC11DV200CISQX/NOPB | 11 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 60-WQFN (9x9) | ADC11DV200CISQX/NOPB.pdf | |
| XC6SLX4-L1CPG196C | IC FPGA 106 I/O 196CSBGA | XC6SLX4-L1CPG196C.pdf | |
| EP2C50F672I8 | IC FPGA 450 I/O 672FBGA | EP2C50F672I8.pdf | |
| MC68306AG20B | EC000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 20MHz 144-LQFP (20x20) | MC68306AG20B.pdf | |
| MAX4668CPE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-PDIP | MAX4668CPE+.pdf | |
| NC7SZ126L6X | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-MicroPak | NC7SZ126L6X.pdf | |
| 74ACT125SJX | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOP | 74ACT125SJX.pdf | |
| CD4017BPW | IC 10-OUT DECADE COUNTER 16TSSOP | CD4017BPW.pdf | |
| CD4027BNSRG4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SO | CD4027BNSRG4.pdf | |
| S-1002CA20I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1002CA20I-M5T1U.pdf |